הודעת אגף החינוך


הורים יקרים שלום, התעוררנו לבוקר של מצב חרום ביטחוני עם אירועים קשים בדרום!


נכון לרגע זה דובר צהל הכריז על כוננות מלחמה.
הקולות בטלוויזיה רציניים ורמים, ונשמעות מילים כמו 'אזעקות', 'טילים', 'טרור'.הילדים שומעים אותן ואולי חלקם נבהלים ונלחצים מהמראות.
חשוב לתווך להם את המצב-
 חשוב שתדברו עם הילדים בגובה העיניים, תאפשרו להם לשאול שאלות ותנו להם לבטא את עצמם גם באופן רגשי . אל תשאירו זאת למסכי הטלוויזיה, ואל תחשבו שאין צורך בהסבר כי הם כבר מבינים מה נאמר.
יש מי שיחשוב ששיחה כזאת רק תבהיל, אבל זה לא נכון. אם הילדים קולטים מידע מסביבם ומסוגלים להבין אותו, שיחה שנעשית באופן נכון תוריד את רמת החרדה שלהם. 

הנה כמה כללים מעשיים לשיחה:
1. אל תשתמשו במילים גבוהות כדי להסביר לילדים הצעירים את המצב.  אם תדברו במושגים שלהם, תפחת החרדה. 

2. ייתכן שיהיו אזעקות - כדאי להסביר שהאזעקה נשמעת חזק ומפחידה כי היא שומרת עלינו, ובזכותה אנו יודעים שצריך לעזוב הכל ולהיכנס למרחב המוגן. 

3. אנו יודעים כיצד עלינו לפעול אם תהיה  אזעקה באזור שלנו- ניכנס מיד למרחב המוגן שלנו.

4. תנו לילדים תפקידים מכיוון שזה מגביר את תחושת השליטה שלהם. למשל, ניתן להטיל עליהם להכין משחקים למרחב המוגן. 

5. שימו לב למידע אליו נחשפים הילדים בזמן האירועים. מסתובבות ברשת הרבה שמועות ולעתים גם תמונות לא ראויות. הסבירו להם שאין צורך שיעקבו אחר החדשות, אלא שאתם תעדכנו אותם בעת הצורך. באותה הזדמנות כבו את הטלוויזיה במרכז הבית ונסו לנהל שגרה ככל הניתן. 

6. שימו לב שהתנהגויות כמו חרדות, פחדים, צורך להיצמד להורים או רגרסיה בהתנהגות, הן דבר נורמלי באירועים כאלה. בימים לא פשוטים כדאי להעניק לילדים את כל הביטחון הנדרש ולא חייבים להקפיד איתם על כל הכללים והחוקים.

7. במקרה של תגובות חריגות וקיצוניות, כמו חשש לצאת מהחדר, מומלץ להיוועץ עם אנשי טיפול. אנחנו זמינים לכם.

9. זכרו שהפעולות שתקיימו בתא המשפחתי שלכם יתנו לכם המון כוח ועוצמה כמשפחה. אפשרו לילדים גם לשאול ולבטא עצמם רגשית. אל תבטלו רגשות לא נעימים כמו פחד או כעס על המצב ונסו להכיל אותם. בנוסף, הזכירו לעצמכם ולילדכם כל מה שנותן כוח: יש לנו צבא חזק, מיגון ששומר עלינו וניסיון קודם, וכפי שעברנו ארועים קודמים - נעבור גם את זה.

10. הורים יקרים, זכרו גם את עצמכם בתוך האירוע הזה. התפקיד ההורי נותן כוח והתגייסות למשימה אבל ייתכן שגם אתם תצטרכו אוורור רגשי. מצאו הדרך לפרוק, לשתף ולדבר את אשר על ליבכם.

מוקד הסיוע של שפ"י נפתח ועומד לרשות הציבור *6552 שלוחה 5 בתקווה לרגיעה וחזרה לשיגרה. 

גורמי המקצוע במועצה ובמוסדות החינוך זמינים למתן מענה ריגשי בעת הצורך.

לכל התייעצות ושאלה ניתן לפנות ליעל בר, מנהלת שירות פסיכולוגי גליל תחתון 053-6793139

 

אגף החינוך