כותרת

תאריך

תמונה

תיאור

קטגוריה

מיקום כתבה

מחלקה

yeshuv

תאריך תפוגה

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי

מחלת הכלבת – זה בידיים של כולנו

 תאריך:19/12/2017

המידע לקוח מתוך אתר רשות הטבע והגנים, לחצו כאן למעבר לאתר ולמידע נוסף בנושא. 

לאחרונה ננשכו תושבים, חיות בית ומשק באזור עמק המעיינות על ידי חיות חולות כלבת. זוהי מחלה מסוכנת לבני האדם ולבעלי החיים המחייבת טיפול מידי שיעילותו גבוהה.

הטיפול במניעת מחלת הכלבת הוא של משרד החקלאות, כולל הנחיות לטיפול וריסון המחלה. עם זאת, מאחר שהגל הנוכחי של המחלה מועבר על ידי חיות בר (בעיקר תנים), מעורבת בעניין גם רשות הטבע והגנים.

 

תנים, שועלים וכלבים משוטטים הם מעבירי המחלה העיקריים והיא מועברת במגע בין חיה נגועה לחיה שאינה מחוסנת. ההתפרצות הנוכחית התרחשה בשל חדירת בעלי חיים נגועים דרך הגבולות עם לבנון וירדן.

מה מביא להתפרצות המחלה בחיות בר?

ככל שאוכלוסיות חיות הבר גדלות - הסיכוי שידבקו במחלה גדול יותר. מה גורם לריבוי היתר? היצע מזון ממקורות מלאכותיים להם אחראי האדם - במזבלות, בפחי אשפה לא סגורים, פגרי בעלי חיים בלולים, בדירים, בבריכות הדגים ועוד - הוא הבסיס להתרבות היתר של חיות הבר ומכאן כאמור גם הסכנה להידבקותן. בנוסף המזון הקל להשגה בקרבת האדם  מושך אותם לקרבה אליו ואל חיות הבית והמשק ומעלה את הסכנה לחשיפה לחיות הנגועות.

מה עושים?

חדירת הכלבת לאוכלוסיות של חיות הבר, הביאה את רשות הטבע והגנים להתייחס בכובד ראש לתופעת הכלבת ולפעול  באופן סדור ובשיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים האחראים למניעת מחלת הכלבת בהם השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות,  מועצות אזוריות ועיריות. כמי שמופקדת על הגנת חיות הבר, הרשות משקיעה מאמצים רבים, ושותפה למשרד החקלאות, בפרוייקט פיזור תרכיבי חיסון אוראליים כנגד מחלת הכלבת הנאכלים ע"י התנים, והשועלים ומחסנים את אוכלוסיותיהם. פיזור הפיתיונות נעשה בשטחים הפתוחים באמצעות מטוסים וכלי רכב. 
פעולות אלו חשובות אך יעילותן מוגבלת, כל עוד לא יוקטן הריבוי הלא טבעי של חיות הבר  ע"י טיפול בבעיית זמינות מזון ופסולת האדם.

חשוב להרחיק את הכלבים המשוטטים, התנים, השועלים, הזאבים ושאר חיות הבר ממקומות יישוב ולצמצם את נזקיהם בכמה פעולות פשוטות ויעילות. חלקן באחריות העיריות והרשויות , אך ישנן גם פעולות היכולות להיעשות על ידי אחד ואחד מאתנו:

  • שימרו מרחק: האכלה  והתיידדות עם חיות בר פוגעת בהתנהגותן הטבעית. הדבר עלול להפחית את חששן הטבעי מבני אדם ועקב כך להעלות את הסיכון מפגיעה מהן.
  • סלקו מקורות של מזון זמין: אין להשאיר אשפה גלויה, יש לפנותה לפחי אשפה ולסגור אותם היטב. אין להשליך פגרי עופות וחיות משק במקום נגיש לבעלי חיים ויש לפנותם למכלים המיועדים לכך.
  • גידור מונע: מומלץ מאוד לגדר רפתות, דירים, לולים, מפטמות, וגם אתרי הטמנת פסולת ומרכזי מזון. 
  • הגנו על חיות המחמד: אל תניחו לחיות המחמד שלכם לשוטט לבדן. בטיול עם הכלב עליו להיות קשור. חובה לחסן את חיות המחמד נגד כלבת. כדאי לדעת: חיסון חיות הבית וחיות המשק באחריות בעליהן.
  • האכילו בחוכמה: אין להשאיר מזון לחיות מחמד בכלים פתוחים מחוץ לבית. מוטב להאכילן בשעות היום ולא בשעות הלילה – השעות שבהן חיות הבר פעילות – ואת השאריות אין להשאיר בחוץ. כמו כן יש להימנע מהאכלת חתולי רחוב, מפני שגם המזון הניתן להם מושך אליו חיות בר.